DGS Puan Hesaplama 2022


Ders Soru Doğru Yanlış Net
Sayısal 50 0
Sözel 50 0
Önlisans Puanı OBP: -
Bir Bölüme Yerleştim

DGS Yılı Sayısal Sözel Eşit Ağırlık
2022 - - -

DGS Puanı Hesaplama

DGS Puan Hesaplama, DGS Net Hesaplama 2 yıllık bölüm ve yeni sınava girecek adayların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. DGS'nin açılımı Dikey Geçiş Sınavı’dır. 2000 yılından bu yana uygulanan bu sınavla meslek yüksekokulu ya da ön lisans programlarından lisans programlarına geçebilmek mümkün.

Örneğin 2 yıllık bir bölümde okuyan bir öğrenci, 4 yıllık bir bölüme geçmek istediğinde DGS sınavına girerek bu geçişe hak kazanmak zorundadır. Bu süreçte öğrenci DGS puanını merak etmektedir çünkü çıkan sonuca göre öğretim hayatı şekillenecektir.

DGS Puan Hesaplama Görseli

DGS Puan Hesaplama Nasıl Çalışır?

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda en çok şikayet edilen konuların başında sınav açıklanma süreleri gelmektedir. Bu aşamada kullanılacak en iyi araçların başında DGS puan hesaplama araçları gelmektedir.

Bu araçlar sayesinde öğrenciye tahmini bir veri sunularak sınav sonucuna ilişkin bir ön izleme yapılmaktadır. Öğrenci yaptığı doğru ve yanlışları sisteme girerek sistemin daha önceki yılların verilerini de baz alarak bir hesaplama yapmasını sağlamaktadır. Bunun sonucunda öğrenci sınav puanına ilişkin bir fikir kazanmaktadır.

Unutmamak gerekir ki, bu hesaplamalar sizin puanınızı tam olarak doğru yansıtmayabilir ve nihai sonuç değildir. Sadece girdiğiniz verileri kendi verileri ile karşılaştırarak size ortalama bir puan sunmaktadır. Puanınız bu tahminden daha yüksek ya da daha düşük olabilir. Fakat bu hesaplamanın en güzel yanı sizlere sınav sonucunuz için önceden bir veri sunmasıdır. Kazanıp kazanmayacağınız konusunda bir fikir sahibi olmaktasınız.

4.9 Puan 18.746 oy