TYT Puan ve Sıralama Hesaplama 2022-2023


Ders Soru Doğru Yanlış Net
Türkçe 40 0
Temel Matematik 40 0
Sosyal Bilimler 20 0
Fen Bilimleri 20 0
Diploma Notu OBP: -
Geçen sene üniversiteye yerleştim


TYT Yılları Ham Puan Yerleştirme Puanı Sıralama
2022 ÖSYM - - -
2021 ÖSYM - - -
2020 ÖSYM - - -
2019 ÖSYM - - -
2018 ÖSYM - - -

TYT Puanı Hesaplama 2022 güncel sınav sistemine göre ayarlanmıştır. TYT sınav puanı hesabı yapılırken ÖSYM nin sınav sonuçlarında ki ortalama standart sapma kullanılmıştır. Herhangi bir bölüme yerleştiyseniz OBP puanınızın yarısı kesilir.

TYT Puanı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Üniversiteye hazırlık sürecinde olanları yakından ilgilendiren TYT puan hesaplama, TYT net hesaplama birçok öğrencinin ilgisini çekmektedir. Zorlu sınav sürecinde öğrenciler, yapacakları puan hesabına göre gidecekleri üniversiteyi ve tercih edecekleri bölümü belirlemek istemektedir. Çalışma programları ve ders düzenlerini de buna göre şekillendireceklerdir.

TYT yani Temel Yeterlilik Sınavı, öğrencilerin üniversiteye girişlerinde başarı sıralaması için yapılan sınavın ilk adımıdır. Öğrenciler, bu sınavla alan yeterliliği istemeyen daha temel konulardan teste tabi tutulurlar. Bu sınavda başarılı bir sonuç alan öğrenci eğer dilerse sadece TYT puanı ile de yerleşebilir. Ama önemli ve 4 yıllık olan bölümler için sınavın ikinci ayağına da girmelidir.

TYT Puan Hesaplama Görseli

Neden TYT Puanı Hesaplamalısınız?

Öğrenciler sınav süreçlerinde en çok hangi üniversiteye gideceklerinin hayalini kurmaktadırlar. Bu hayali kurarken bazen daha gerçekçi tercihler yapmak faydalı olacaktır. Örneğin yaptığınız denemeler sonucunda puan hesaplaması yaparak önceki yıllardaki puanla karşılaştırabilirsiniz. Bu sayede, sizin puanınıza en yakın üniversite hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Tyt puanı hesaplama ile birlikte, öğrenci tercih edebileceği bölüm ve üniversiteleri görmüş olur. Eğer tercih etmek istediği üniversite veya bölüm daha yüksek puana sahipse öğrenci daha fazla çalışacaktır. Bu anlamda bu hesaplama işlevleri öğrencinin sınava daha bilinçli hazırlanmasını sağlayacaktır. Bu da sınav öncesi ve sonrası için tercih planlarının yapılmasında çok yardımcı olacağı anlamına gelmektedir.

TYT net hesaplama işlemi doğrudan sizin netlerinizi bulmaya yöneliktir. Doğru yaptığınız sorulardan yanlış yaptıklarınızın belli bir oranla çıkarılarak bulunan bu formüle bu yüzden net bulma denmektedir. Net sayınız sınav için çok önemli olmakla birlikte arkadaşlarınızla karşılaştırma yapabilmeniz içinde önemli bir veridir.

TYT puan hesaplama ise Temel Yeterlilik Sınavındaki puanınızı hesaplamaya yönelik bir araçtır. Bu araç sayesinde puanınızı bularak hangi üniversite ve bölümler için uygun olduğunu araştırabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla karşılaştırma yaparak en yüksek kimin aldığını da bulabilirsiniz.

4.9 Puan 16.388 oy