KPSS Puan Hesaplama 2022 - 2023


Ders Soru Doğru Yanlış Net
Genel Yetenek 60 0
Genel Kültür 60 0
Eğitim Bilimleri 80 0
ÖABT 75 0


KPSS Yılları P3 (Memur) P10 (Öğretmen) P121 (ÖABT)
2022 - - -
2021 - - -
2020 - - -
2019 - - -
2018 - - -
2017 - - -
2016 - - -

KPSS sınav puanı hesabı yapılırken geçmiş senelerin katsayıları kullanılmıştır. Geçmiş yıllara bakarak 2022 de puanınız yaklaşık ne kadar gelceğini tahmin edebilirsiniz. Geçmiş yılların puanları o yılın standart sapmasına göre hesaplanır.

KPSS Puan Hesaplama

KPSS puan hesaplama, sonuçlar açıklanmadan önce yapılır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen adayların KPSS de girdiği her sınav kurum içinde değerlendirilecektir. Genel yetenek gibi her testte, yanlış cevap sayısından doğru cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak orijinal puan elde edilir ve bu puanların ortalaması ve standart sapması standart puanın hesaplanmasında kullanılır. ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavının (KPSS) lisans düzeyindeki sonuçlarını bekleyen adaylar, puanlarının nasıl hesaplandığını araştırıyor.

KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

ÖSYM'nin KPSS puan hesaplama kılavuzundaki bilgilere göre, sınavdaki her test kendi kendine değerlendirilecektir. Genel yetenek gibi her testte, yanlış cevap sayısından doğru cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak orijinal puan elde edilir ve bu puanların ortalaması ve standart sapması standart puanın hesaplanmasında kullanılır. ÖABT kapsamında test edilmeyen yabancı dil öğretmenlerinin (İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, Rusça) çalışmalarında, Milli Eğitim Bakanlığı, aşağıdakilerden oluşan KPSSP120 puan türünü kullanacak. Bu puan hesaplanırken ilgili yılda alınan YDS/e-YDS puanları kullanılacaktır. Bir sınavda minimum olarak 1 ham puanı (net değeri) olmayan sınav adayları bu sınavın hesaplanmasına ilave edilmeyecek ve bu adayların standart puanları da hesaplanmayacaktır. Orijinal YDS puanı 1'in altında olan adaylar yabancı dil standart puanı olarak sayılmaz.

KPSS Puan Hesaplama Görseli

İptal Edilen Sorulara Ne Oluyor?

Sınavın tamamlanmasının sonrasında ÖSYM başkanlığı veya yargı organları tarafından iptal edilen sorular değerlendirme kapsamına alınmaz ve geçerli olan soruların ise puanları baştan belirlenerek puanlandırılır. Bazı kamu kurumlarında işe alım yapanların girmesi gereken bir sınav olan KPSS nin Tam adı Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. Bir kişinin kamu personeli seçme sınavından aldığı puan KPSS puanıdır. Farklı kamu kurumlarının personel dağılımında farklı türde sonuçlar kullanılmaktadır. KPSS'de her test bölümünde yaptığınız ağ kullanılarak puanınız hesaplanır.

Her test bölümünde tamamladığınız net miktar, doğru yanıtladığınız soru sayısından yanlış yanıtladığınız soru sayısının dörtte biri çıkarılarak hesaplanır. Özel bir formül ve önceki sınavlardan elde edilen istatistiksel veriler kullanılarak hesaplanır. İlgili kategorinin hesaplamasında yer alan testlerden herhangi birinde soruları yanıtlamayan adaylar o kategoriye sayılmayacaktır. Bu durumu anladıktan sonra adayların hesaplamak istedikleri KPSS puan hesaplama için gerekli olan teste en az bir doğru veya yanlış cevap vermeleri uygun olacaktır.

5 Puan 137.659 oy