YKS Puan Hesaplama 2022


YKS 1.Oturum (TYT) Bilgileri

Ders Soru Doğru Yanlış Net
Türkçe 40 0
Temel Matematik 40 0
Sosyal Bilimler 20 0
Fen Bilimleri 20 0

AYT Bilgileri

Ders Soru Doğru Yanlış Net
Türk Dili ve Edebiyatı 24 0
Tarih 1 10 0
Coğrafya 1 6 0
Tarih 2 11 0
Coğrafya 2 11 0
Felsefe 12 0
Din Kültürü 6 0
Matematik 40 0
Fizik 14 0
Kimya 13 0
Biyoloji 13 0
Dil 80 0
Diploma Notu OBP: -
Geçen sene üniversiteye yerleştim


Puan Türü Ham Puan Yerleştirme Puanı
TYT - -
Eşit Ağırlık - -
Sözel - -
Sayısal - -
Dil - -

YKS Nedir? Ne Kadar Zamanda Açıklanır?

Öğrencilerin üniversiteye giriş sürecinde en çok araştırdığı konu YKS puan hesaplama olmaktadır. YKS yani Yükseköğretim Kurumlarına Giriş Sınavı, öğrencilerin üniversite seçimi yapabilmesi için girmek ve başarılı olmak zorunda olduğu sınavdır. Bu sınav sonucunda öğrenciler bir puan alırlar ve bu puanla yerleştirme işlemleri yapılır.

Fakat herkesin bildiği gibi sınav sonuçları ÖSYM tarafından çok geç açıklanmaktadır. Sınavın ardından 1 ay kadar sürmekte olan bu süreç nedeniyle öğrenciler merak içerisinde kalmaktadır. Bu noktada da öğrenciler tahmini bir veri de olsa sınav sonuçlarına ve puanlarına ilişkin bazı bilgiler istemektedir.

YKS Puan Hesaplama Görseli

YKS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Bunun içinde YKS puan hesaplama araçları kullanılmaktadır. Bu araçlarda her dersten yaptığınız doğru ve yanlış gibi değerleri girerek tahmini puanınızı bulmanız mümkündür. Bu sayede geçen senenin sonuçları ile karşılaştırarak sınav puanınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sonuçların tamamen gerçek ve sizin puanınız olduğu yanılgısına da düşmemek gerektiğini unutmayın.

Bu puanlar tamamen tahmini birer veridir ve size sınav puanınız hakkında elle tutulur bir sonuç vermek istemektedir. Yapacağınız işlemleri bu sonuca göre yapmanız doğru olmayacaktır. Açıklanacak en doğru sınav puanınız ÖSYM tarafından sonuç açıklanma tarihinde bildirilecek sonuçtur. Bunun dışındaki veriler tahmin ve fikir yürütmeden ibarettir.

Bu hesaplama yöntemleri ile öğrenciler istedikleri üniversiteye ne kadar yakın olup olmadıklarını öğrenebilirler. Öğrenciler bu hesaplama sayesinde çalışma programlarını ve ders planlarını da tekrar dizayn edebilirler. Bu bağlamda YKS puan hesaplama öğrenci için çok önemlidir.

4.9 Puan 16.713 oy