LGS Puan Hesaplama 2022


Ders Soru Doğru Yanlış Net
Türkçe 20 0
Matematik 20 0
Fen Bilimleri 20 0
İnkılap Tarihi 10 0
Din Kültürü 10 0
İngilizce 10 0

Puan Türü Tercih Puanı
LGS -

LGS Puanı Hesaplama 2021 güncel sınava göre ayarlanmıştır. LGS sınav puanı hesabı yapılırken en son LGS sonuçlarının katsayıları kullanılmıştır. Burada ki sonuç tahmini bir puandır!

LGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

LGS Puan hesaplama konusunda öğrenciler yaptıkları netleri hesaplayabilirler. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen ortaöğretim kurumlarına yerleştirme için yapılan merkezi sınav olan LGS, birçok öğrencinin katıldığı önemli bir sınav konumundadır. MEB, öğrencileri ortaöğretim kurumlarında iki yerleştirmeye yerleştirir: merkezi yerleştirme ve yerel yerleştirmedir. Adaylara sorulacak toplam soru sayısı 90 olacaktır. Her alan için 8. sınıf müfredatında belirlenen notlar esas alınarak öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, akıl yürütme, problem çözme, analiz, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçen sorular yer almaktadır.

Yabancı Dil ve Din Kültürü Nasıl Oluyor?

Yabancı dil ve artı olarak din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden muaf olan tüm öğrencilerin yabancı dil ve de din kültürü ve ahlak bilgisi ağırlıklı olan standart puanları, bu sınavlara ek olarak da diğer sınavların standart puanlarının hepsinin toplamıdır. Bu testlerden elde edilebilecek en yüksek ağırlıklı standart puanların toplamı. Bu testlerde alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanların çarpılmasıyla elde edilir. Toplam ağırlıklı standart puan, testin ağırlıklı standart puanlarının eklenmesiyle elde edilir. LGS Puan hesaplama konusunda Cevap yanlış olduğunda ve soru Merkezi Sınav Komisyonu tarafından karara bağlandığından soru iptal edilmeyecek ve sorunun doğru seçenekleri dikkate alınarak değerlendirmeye/soruya dahil edilecektir.

LGS Puan Hesaplama Görseli

Merkezi Sınavda Puan Türleri Nelerdir?

Merkezi sınava girecek öğrencilerin puanları aşağıdaki adımlara göre tek puan türünde hesaplanacaktır. Doğru ve yanlış cevap sayısı, dil ve diğer bölümlerdeki her bir alt test tarafından belirlenir. Her öğrencinin her bir alt test için ham puanı, ilgili testteki doğru yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının üçte biri çıkarılarak elde edilir. LGS Puan hesaplama alanında merkezi sınavda puan türleri değişkenlik gösterir.

Her bir alt testin ortalama değeri, ilgili testlerin ham puanlarının toplamı öğrenci sayısına bölünerek elde edilir. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanı ve ortalaması ile teste giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır. Her öğrencinin alt testinin standart puanı, tüm öğrencilerin orijinal puanlarının ortalamasını yapmak için testin ortalamasını ve standart sapmasını kullanan dönüştürme işleminin sonunda elde edilir.

4.9 Puan 13.287 oy